Mevlana Çay

Mevlâna Çay – Goran-Tee Resmi Web Sayfası
mevlana-s-s-s-1

Çayın dünyada en çok tüketilen içeceklerin başında geldiğini biliyoruz.

Evet, sudan sonra en çok çay içiyoruz. Bu tercihin birçok sebebi olsa da bu sebepleri 3 ana başlıkta toparlayabiliriz:

  • Faydalı olması

  • Ekonomik olması

  • Ve kolay hazırlanabilir olması…

Mevlâna Çay olarak burada çayla ilgili merak edilen soruların cevaplarını paylaşmaya çalıştık. Buyurun bakalım çay nedir, ne değildir?

Siyah çayın raf ömrü ürünün ambalajlanma kalitesine ve saklama şartlarına göre değişmektedir.

Mevlana Çay olarak misyonumuzun en büyük parçası olarak; çaylarımızın raf ömrü boyunca lezzetini koruması için Avrupa Standartlarında ambalajlama yapıyoruz.

İlk olarak çaylarınızı nemli ortamlardan uzak tutmalısınız. Farklı kokulardan etkilenmeyecek şekilde kapalı ambalajında saklanması çayın doğallığını koruyacaktır.

Kaliteli bir çay keyfi için porselen demlik bütün çay gurmelerinin önerisidir. Ayrıca demleme işleminden önce demliğin ısıtılması gerektiği söylenir.

Orijinal ambalajında, harici koku ve nemden korunmuş çayınızı damak tadınıza göre farklı oranlarda çay kullanarak demleyebilirsiniz. Genel olarak her bir bardak için bir çay kaşığı çay koyulması tavsiye edilir. Tabii burada çay zevkiniz önemlidir. Daha hoş kokulu sert çay içmeyi seviyorsanız bunu bir tatlı kaşığı yapabilirsiniz.

Yeni kaynamış kireçsiz ve klorsuz suyu demliğe yavaşça ekleyip 15 dakika sonra servis yapabilirsiniz.

Demleme sırasında çayın doğal olarak çökmesini beklemeniz çayınızın lezzetini arttıracaktır. Dileğinize göre şekerli, sütlü hatta ballı olarak afiyetle içebilirsiniz.

Dünyanın en fazla tüketilen bu içeceğinin M.Ö 2735’lerde tamamen tesadüf eseri bulunduğunu biliyor musunuz?

Evet, Çin’in ilk İmparatorlarından olan Shen Yung çay bitkisinin tesadüfen sıcak suya düşmesine şahit olur. Bir iki denemeden sonra çayın büyüsüne kapılır ve sürekli çay içmeye başlar.

Avrupa ise çaya daha yeni kavuşmuş diyebiliriz. Avrupalı bu mucize içecekle 1610 yılında tanışmıştır.

Ülkemizin dünyada en çok çay tüketen ülke olduğunu biliyoruz. Sıklıkla içtiğimiz bu içecek yaşamımızın bir parçası olmuş durumda.

Goran Tee Mevlâna Çay firmasının sahibi ve Mevlâna Çay’ın fikir babası Fehmi Bey’in özel yaptırdığı bir araştırmaya göre: Türkiye’de çay, sudan sonra en çok tüketilen ikinci içecek. Nüfusun yüzde 96’sı her gün çay içiyor. Türkiye’deki pazarın yüzde 83,8’ini demleme çaylar oluşturuyor.

Gördüğünüz gibi sıklıkla ve günlük mutat olarak çay tüketiyoruz.

Bunu rakamlarla sınırlandırmamak gerekir. Bulunduğunuz ortam, çalışma şartlarınız ve sıvı ihtiyacınıza göre orta demde günlük 10 bardak çayı rahatlıkla içebilirsiniz.

Çay bitkisinin farklı bir teknikle, oksitlenmeden işlenmesi sonucu elde edilen çay türüdür. Beyaz Çay’da asidik oranı çok azdır. Üretim evresinde oksitlenme olmadığı için daha hafif bir lezzete sahiptir. Doğal halinin yanında ilave edilmiş farklı aromalarla da satışı yapılan sağlıklı bir çay türüdür.

Çayın belirlenen çok fazla faydası vardır. En çok bilinen özelliği olarak siyah çay içeriğindeki kafein sayesinde enerji sağlar.

Mevlâna Çayı düzenli olarak belirtilen şartlarda, şekersiz tükettiğinizde erken yaşlanmayı önleyebilirsiniz.

İçeriğindeki florür sayesinde ağız ve diş sağlığınızı doğal yöntemlerle korumuş olursunuz.

Siyah çayın daha birçok faydası vardır. Tıbbi bir yanlış anlaşılmaya neden olmamak için bunları belirtmiyoruz.  

Siyah çaya bergamot yağı veya aroması eklenmesiyle Bergamotlu Çay elde edilir. Bir nevi turunçgil aromalı çay da diyebiliriz.

Mevlana Çay’da bergamot yok denecek kadar azdır. Kullanılan bergamot da tamamen doğal olup kimyasal bir tatlandırıcı Mevâna Çay’da kesinlikle bulunmaz.

Mevlâna Çay; Sri Lanka’nın teknolojiden uzak çay bahçelerinde, yağmurlardan sonra açan ilk çay filizlerinin elle toplanmasıyla elde edilir. Bu toplanan çaylar Almanya Berlin’de Mevlâna Çay için özel hazırlanmış harmanlama makinesiyle harmanlanır ve yüzde 98 tozdan arındırılır. Yine Avrupa standartlarında paketleme işlemleri ile bu muhteşem lezzet elde edilir. Dünyada bu kadar tozdan arındırılmış tek çay olan Mevlâna Çay’da çok az Avrupa Birliği onaylı doğal bergamot bulunur. Ancak bu bergamot kesinlikle Seylan çayı tadının önüne geçmez. Bazı tüketiciler tarafından fark bile edilmez.

Mevlâna Çay’da boya var mı?

Bu eşsiz rengimiz ve kıvamımız size bu soruyu sordurtabilir.

Mevlâna Çay tamamen doğal olup Avrupa Standartları ve Türkiye Gıda Kodeksi Katkı Maddelerine uygun olarak üretilir. Ürünlerimizde kesinlikle bir renklendirici ve katkı maddesi bulunmaz.

Goran Tee Mevlâna Çay’ın bütün ürünlerinde  kesinlikle bir koruyucu madde bulunmaz.

Goran Tee Mevlâna Çay, Sri Lanka’dan tedarik edilip Almanya’da özel harmanlama makinesiyle harmanlanıp yine Almanya’da Avrupa standartlarında ambalajlanmaktadır.

Ürün Sepeti kapat