Seylon Çayının kalitesini nasıl anlarsanız?

Seylan çayı, son zamanlarda içme trendleri arasına girmiş ve ülkemizde yaygın kullanımı ile dikkat çeken bir tüketim malzemesi olmuştur. Seylan Çayı, Uzak doğunun mistik topraklarından ülkemize kadar gelmiştir. Lezzetinin yanında faydalarını da ifade etmek gerekir.

Sri Lanka’da yetişen Seylan çayı, hem kültürel hem de ekonomik anlamda değer taşır. Bilindiği gibi Sri Lanka, dünyanın en büyük çay ithalatçısı bölgelerinden biridir. Bu anlamda kaliteli bir Seylan Çayı en başta, bu bölgeden gelmiş olması gerekir. Ülkemizde Seylan çayı adı altında satılan ve çok fazla ürün vardır. Avrupa’da 40 yıldır bütün mutfaklara giren ve çok beğenilen Mevlana Seylon Çayı artık Türkiye’de. Seylan çayının lezzetine alışan bütün çay tiryakileri için Mevlana Çayın ilk tercih edilen marka olduğunu biliyoruz. Mevlana Seylon çayı severlere büyük bir müjdemiz var. Akrabalarınızdan Mevlana Çay bekleme dönemi bitti çayımız artık Türkiye’de…

Seylon Çayı çeşitleri

Seylan Çayı çeşitleri de merak edilen önemli bir konu başlığı olarak dikkat çekiyor. Farklı Seylan çayı çeşitleri arasında siyah seylan çayı daha çok bilinir. Sri Lanka çayının gevrek bir aroması vardır. Çok ince turunçgil lezzeti de barındırır. Yoğun tadı yanında kokusu da çok güzeldir. Tek başına ya da başka çaylar ile birlikte karışım olarak da tercih edilir. Sri Lanka’da yağmurlardan sonra açan ilk çiçeklerin elle toplanmasıyla elde edilen Mevlana Çay da hem tek başına hem karıştırılarak rahatlıkla tüketilebilir.

subat 2 3 scaled 1

Yeşil Seylan çayı

Bir diğer Seylan çayı ise Yeşil Seylan Çayı olarak bilinmektedir. Sri Lanka’nın Uva Bölgesinde yetişir. Dolgun bir gövdesi vardır. Malt, fındıksı lezzete sahiptir. Geleneksel Çin çayları ile lezzet açısından da benzerliği vardır. Damak tadınızı geliştirmek amacınız var ise son derece uygun bir çaydır.

Beyaz Seylan çayı

Beyaz Seylan Çayı aynı zamanda Silver Tips ya da Gümüş Uçlar olarak bilinir. Ülkede yetiştirilen en değerli çay çeşididir. Öteki türlerine göre kalite ve fiyat açısından her daim ön plandadır. Elle toplanır ve sonrasında güneşte kurutulur. Narin bir aroması olması yanında incecik cam ya da bal tadı da almanız söz konusudur.

Seylan çayı ile alakalı olarak nasıl demlenir sorusu da merak konuları arasında yer alıyor. Kaç kişiye demleyeceğiniz ne kadar bir ürün gerektiği ve daha çok konu başlığı demleme noktasında son derece önemlidir. Aynı zamanda seramik cam olması da ürün lezzetini tam olarak almak için gerekir. Bir çayın tam olarak tadını anlamak için metal demlik kullanmak sizlere son derece kötü sonuçlar doğurabilir. Çay sever kişiler için tam lezzet almak son derece önemlidir.

mevlana cay 500gr