Tarçınlı siyah çayın keyfi bir başka!

Tarçınlı siyah çay, günümüzde çok fazla tercih edilen, farklı tatlar arayan kişilerin tercihlerinden biridir. Tarçın, defnegilller ailesinde yer alan bir ağaçtır. Boyu kısa olması yanında yaprakları sürekli ağacında kalan bir üründür. Anavatanı Güneydoğu Asya ve Güney Asya’dır. Botanik bahçeleri dışında Türkiye’de tarçın ağacı yetişmez. Ağacın körpe dalları kesildikten sonra kabuğu soyulur. Sonrasında ise kurutularak ezilir. Tropikal iklimleri seven bir ağaç türüdür. Aynı zamanda mutfaklarda vazgeçilmez baharatlar arasında yer almaktadır. M.Ö 3000’lere dayanan bir geçmişi vardır. Lezzetli ve hoş kokulu tadı genellikle her damağa uygundur.

Tarçın çayı nedir?

Tarçın kabuğunun sıcak suda demlenmesi ile yapılan bitki çayı olan Tarçın çayı, tarçın özü ya da tozu kullanılarak da hazırlanabilir. Tarçın kabuğu genel olarak tarçın çubukları olarak satılır. Bunun yanında ezilmiş tarçın kabuklarını içeren çay poşetleri de vardır. Şili’de başlayan bir akımsan bugün söz ediyoruz: Tarçınlı Siyah çay.

Bu çayın tarifi oldukça basit. Seylon çay yaprakları ve tarçın kabuğu sıcak suda demleyerek yapabilirsiniz. Bu tarifin Kore’de ise farklı bir şekilde zencefil çayı ile birlikte tüketildiği bilinmektedir.

shutterstock 2027712344

İnsanların büyük bir kısmı tarçını bal, süt ve zencefil ile birlikte tercih eder. Fakat bunun haricinde sade olarak da tüketildiği de bilinmektedir. Tarçının en çok iki türü bilinir. Bunlarda Kasia en yaygın şekilde kullanım şeklidir. Marketlerde ve aktarlarda çok rahat bir şekilde bulmanız mümkündür. Çin kökenlidir. Dünya çapında kullanımı da son derece yaygındır. Bunun yanında toksik olabilen kumarin isimli bileşik varlığından dolayı zarar verebilir. Bu tarçın diğerlerine oranla daha koyudur.

Gerçek tarçın ise Seylan tarçını olarak bilinir. Sri Lanka’dan dünyaya yayıldığı ifade edilmektedir. Aroması son derece güçlüdür. Kokusu hafif ve rengi daha açıktır. Çin tarçınından çok daha fazla kumarin içerir.  Bu nedenle daha güvenli olduğu ifade edilir. Buradaki asıl konu Mevlana Seylon Çayı ile Seylon Tarçının oluşturabileceği muhteşem lezzettir. Bilhassa soğuk kış günlerinde içinizi ısıtan özel bir çay içmek istiyorsanız mutlaka denemelisiniz. Avrupa’da yıllardır bir numara olan, tozdan arındırılmış dünyanın en iyi çaylarından biri olan Mevlana Seylon Çayı ile tarçın çubuklarını buluşturmayı ertelemeyin!

Tarçınlı siyah çay ve diğer konu başlıklarında bilgi almak ve gerekli değerlendirmeleri yapmak için bizi takip etmeye devam edebilirsiniz. Aktarlarda satılan bir çok ürün sizlere farklı lezzet kapıları açmaktadır. Bu lezzetleri takip etmek ve en doğru tarifleri bulmak için yapmanız gereken ise sitemizi takip etmeye devam etmek. Bu sayede kendinize en uygun içecekleri bulmanız söz konusu olur.

Mevlana Seylan çayını sitemizden sipariş vererek alabilirsiniz. Mevlana Çay artık Türkiye’de…

40.yil tr